Riasoguľa (latinsky Cladophora aegagropila) je vodná rastlina, ktorá je zložená z tisícov jednotlivých riasových vlákien, ktoré držia pohromade. Rastie do okrúhleho tvaru, ale mnohokrát má tvar skôr šišatý či inak nedokonalý.

V ideálnych podmienkach (v prírode) sa množia veľmi rýchlo. Z každej riasogule  môže počas roka odpadnúť okolo 10 malých chumáčikov riasy, z ktorých pomaly ale iste, rastú nové riasogule. Dožívajú sa tak vysokého veku, že sa na planéte pravdepodobne vyskytujú riasogule staršie ako 100 rokov.

Tempo rastu

Všetky riasogule rastú veľmi pomaly a to približne o 0,5 cm v priemere za jeden rok. Čím je riasoguľa väčšia, tým sa tempo jej rastu spomaľuje. Veľmi staré riasogule tak môžu dosiahnuť skutočne obdivuhodné rozmery.

Prvé zmienky o riasoguliach

Prvýkrát bola objavená a vedecky popísaná v rakúskom jazere Zeller See. Avšak rozšírené sú takmer po celom svete. Nájdeme ich od Japonska, cez Island, Škótsko, Estónsko až po už zmienené Rakúsko. Viac o objavení  riasogúľ nájdete v našom článku Objavenie riasogúľ.

Pestovanie riasogúľ

Riasogule sú jedny z najmenej náročných rastlín na planéte. Je známe, že riasy môžu žiť v extrémnych podmienkach, čo možno povedať aj o riasoguliach. Pokiaľ nenecháte vyschnúť vodu v ich domčeku, je ich pestovanie hračka. Obvykle sa im nič nestane ani v prípade, že zabudnete na pravidelnú výmenu vody.

Pri dodržaní jednoduchých pravidiel zvládajú aj niekoľkotýždňový transport. Riasogule nasiaknuté vodou umiestňujeme do zipsovacích vrecúšok, ktoré perfektne tesnia a neprepustia von vlhkosť. Takto môžeme garantovať 100% istotu bezpečného doručenia rastlín.

Spokojne môžu žiť vo vode s teplotou 1 – 25 °C. Bez následkov prežijú ale aj úplné zamrznutie, alebo teploty vysoko nad 25 °C.  Čím je však teplota vody vyššia, tým rýchlejšie sa v nej množia mikroorganizmy, kvôli ktorým sa voda skôr znečistí a je potrebné ju vymeniť za čerstvú.

Riasoguliam  tak k životu stačí iba pravidelne vymenená voda (1x za 1-2 týždne) a slabé svetlo. Vďaka tomu sú ideálnymi rastlinami do každej domácnosti či kancelárie.

Pokiaľ im chcete dopriať trochu luxusu, môžete pri každej výmene vody riasogule jemne vyžmýkať (premasírovať) v umývadle s vodou. Nielenže sa z  riasogúľ vyplavia nečistoty, ale odovzdáte im aj trochu lásky potrebnej k ich životu. 💚

Kam je možné umiestniť riasogule?

Na to existuje jednoduchá odpoveď. Do čohokoľvek, kde je voda a prenikne tam svetlo. Najvhodnejšie sú naše dózy. Ale pozor, riasogule nemajú rady, keď je svetla príliš veľa. Preto odporúčame vybrať také stanovište, kam nedopadá priame slnečné svetlo a ktoré nie je v blízkosti okna.

Chcete dať riasogule do akvária k rybkám? Môžete, ale má to pár pravidiel. Viac k riasoguliam a rybičkám nájdete v našom článku.

Riasogule - skvelá dekorácia

V práci na stole, v detskej izbe, alebo napríklad v obývačke sú riasogule krásnou a originálnou dekoráciou. Nech dáte riasogule na akékoľvek miesto, rozžiari ho a všetkým ľuďom v okolí vyčaruje úsmev na tvári.

Neodporúčame riasogule dávať do zaváracích pohárov alebo pohárov na víno. Tú pravú atmosféru urobia v dózach vyrábaných priamo pre riasogule.

Riasogule dokážu plávať na hladine

Je v poriadku, že riasogule sú občas na hladine a občas na dne. Nie je to žiadna choroba ani vada. Môžu za to iba nahromadené plyny vo vnútri alebo na povrchu riasogule. V prírode to však môže riasoguliam zachrániť život. Viac v samostatnom článku – Riasoguľa pláva na hladine.

Choroby riasogúľ

Tak ako všetky živé organizmy môžu byť aj riasogule postihnuté chorobami. Všeobecne platí, že sa pri dodržiavaní  základných pravidiel riasoguľa  sama vylieči. Obvykle je to však beh na dlhú trať. Zažltnuté riasogule sa môžu liečiť aj dlhšie ako jeden rok. Viac informácií ohľadom chorôb riasogúľ je spísaných v samostatnom článku.

Riasogule z nášho e-shopu

Riasogule, ktoré posielame do sveta, sú vždy 100% zdravé a zelené. Jednu po druhej starostlivo triedime podľa ich zdravotného stavu. Riasogule, ktoré pre nás nie sú stopercentné, umiestňujeme do nášho liečebného systému, v ktorom pobudnú niekoľko mesiacov. Potom znovu prejdú procesom triedenia, a keď sa nám stále nezdajú úplne zdravé, liečebná kúra sa opakuje. Vďaka tomu máte istotu, že od nás nedostanete zažltnuté či nahnité riasogule.

Pestujeme aj vlastné Baby riasogule, ktoré predávame vo veľkosti 0,3 – 0,7 cm. Sú extrémne roztomilé a je na nich najlepšie pozorovateľný rast.

Nezabudnite, že naše riasogule najlepšie vyniknú v našich dózach.