Akvárium a ryby už mám, môžem pridať riasogule?

Rovnako ako ktorékoľvek iné živé rastliny, sú aj riasogule prospešné pre fungovanie biologickej rovnováhy v akváriu. Pokiaľ nemáte veľké agresívne ryby, napríklad Pirane či Tlamovce, tak sa nie je čoho obávať.

Rybky neublížia riasoguliam a riasogule nijako negatívne neovplyvnia život v akváriu.

Aké ryby môžu teda žiť v súlade s riasoguľami?

Možno povedať, že všetky malé, bežne chované druhy rybiek. Veľmi populárne je spoločné spolužitie s bojovnicou pestrou. Ďalej to môžu byť všetky druhy prísavníkov, malých sumčekov, živorodky, tetre, malé druhy cichlíd…

Majte vždy na pamäti, že je dôležité prispôsobiť akvárium životu konkrétnych druhov rybiek. Kde prežijú rybky, tam prežije aj riasoguľa.

A čo krevetky, nezožerú riasoguľu?

Niektoré druhy krevetiek sú síce riasožravé, ale riasy, z ktorej sa riasoguľa skladá, sa ani nedotknú. A keď už uvidíte, ako sa na riasoguliach nejaká krevetka „pasie“, tak to len preto, že z nich oberá mikroorganizmy na jedenie.

Nie sú dózy na riasogule pre rybky veľmi malé?

Áno sú. Všetky živočíchy, a to aj rybky a krevetky, si zaslúžia dostatočne veľký priestor na život. Preto určite neodporúčame pridávať do dóz na riasogule akékoľvek živočíchy. Pokiaľ tam nezomrú behom pár dní, tak sa budú trápiť celý život.

Pre rybky odporúčame akvária aspoň s objemom 25 litrov. V takej nádrži už možno zaistiť biologickú rovnováhu a malé druhy rybiek tam môžu spokojne žiť.